„Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy”

W dniach 31 maja – 12 czerwca 2021 r. grupa 37 uczniów (22 techników hodowców koni, 10 techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz  5 techników hotelarstwa)  wraz z trojgiem nauczycieli, przebywała na stażu zawodowym w Grecji.  Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu  „Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Po ponad 30 – godzinnej podróży młodzież została zakwaterowana w hotelu Golden Sun w Nea Mesangala. Od poniedziałku do piątku uczniowie uczęszczali  na praktyki, podczas których mieli okazję zapoznać się z warunkami pracy, strukturami przedsiębiorstw i poznać zasady organizacji stanowisk pracy.           

Uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa    i agrotroniki wykonywali prace związane z demontażem części i podzespołów, ich diagnostyką i naprawą. Pomagali przy montażu rozsiewaczy nawozów i regulacji opryskiwaczy. Naprawiali bobcata, montując mechanizmy sterowania hydraulicznego i pompy olejowej, demontowali wał napędowy w ciągniku i pracowali przy wymianie filtrów olejowych koparce. Po skończonych pracach w warsztacie młodzież odbyła wycieczkę    do zakładu wulkanizacyjnego, który jako jedyny w tym regionie zajmował się regeneracją opon. Uczniowie zapoznali się z całym procesem technologicznym bieżnikowana opon. Podczas pobytu w zakładzie mieli także możliwość zaobserwowania kolejnych etapów regeneracji opon, którą przeprowadzali pracownicy na poszczególnych stanowiskach. Z kolei uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali w wyznaczonych stadninach. Wykonywali prace porządkowe w stajni, dbali    o czystość w boksach i na terenie ośrodka, diagnozowali stan zdrowia zwierząt, uczyli się planowania imprez jeździeckich, a także rozpoznawania oznaczeń szlaków konnych. Uczestniczyli w zajęciach z jazdy konnej oraz wyjazdach w teren, dzięki którym doskonalili swoje umiejętności. Stażyści pracowali z końmi użytkowanymi w hipoterapii oraz  rekreacji    i turystyce konnej. Technicy hotelarstwa pracowali przy serwisie śniadaniowym, przygotowali zastawę stołową. Przyjmowali, realizowali i wydawali śniadania gościom hotelowym. Korzystali ze sprzętu i urządzeń pomocniczych do przygotowywania potraw        i napojów występujących w sali restauracyjnej: ekspresu do kawy, dyspenseru do soków, bemaru do potraw ciepłych i lady chłodniczej do ekspedycji potraw zimnych.

Program kulturowy obejmował wycieczki do najbardziej znanych miejsc historycznych i turystycznych. Uczniowie odwiedzili zawieszone między „niebem a ziemią” Meteory i wybudowane na nich prawosławne klasztory, wpisane na światową listę zabytków dziedzictwa UNESCO. Zobaczyli także pracownie ikon, w której dowiedzieli się jak     w tradycyjny sposób pisze się ikony bizantyjskie. Głównym punktem programu była wizyta w klasztorze św. Varlama. Drugi dzień programu kulturowego spędzili na statku Kapitana Kostasa wraz z jego rodziną i załogą. Popłynęli razem w rejs na wyspę Skiathos, gdzie kręcono urywki filmu „Mamma Mia!”. Nauczyli się typowo greckich tańców, jak Zorba – Sirtaki. Stażyści wybrali się też do Thessalonik – miasta w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie). Odwiedzili tam najważniejsze zabytki tej metropolii: Białą Wieżę, pomnik Aleksandra Wielkiego, Katedrę św. Demetriusza, Rotundę, Forum Romanum. Odbyli także spacer urokliwym nadmorskim deptakiem.. Młodzież miała także okazję spacerować wąwozem Enipeas w górach Olimpu, a także odwiedziła miasteczko górskie Stary Panteleimon.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie zwiększyli praktyczne umiejętności    i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szansę uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.