Wykład „Agenda ONZ – kobieta, pokój, bezpieczeństwo”

W czwartek – 24 listopada, uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w spotkaniu
z funkcjonariuszką Izby Administracji Skarbowej w Lublinie mł. rachm. Barbarą Balawajder. W trakcie wykładu „Agenda ONZ – kobieta, pokój, bezpieczeństwo” prelegentka zwróciła uwagę na rolę kobiety podczas konfliktów zbrojnych, ich udział w miejscach i operacjach pokojowych oraz negocjacjach pokojowych. Młodzież poznała cele Agendy ONZ „Kobieta, pokój i bezpieczeństwo”, zasady implementacji Agendy WPS w Polsce, Krajowy Plan Działania na rzecz Polskiej Pomocy Rozwojowej i Humanitarnej. Funkcjonariuszka zaprezentowała także kobiety z KAS – koleżanki przebywające obecnie w misjach zagranicznych.

Gminne obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2022 r. dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie uczestniczyli w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice  Trójcy Świętej w intencji ojczyzny. Uczniowie klas mundurowych pełnili wartę oraz składali kwiaty przy pomnikach bohaterów walk o wolność naszej ojczyzny.

Święto Niepodległości

Dzień Niepodległości w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim został uczczony akademią, którą przygotowali uczniowie klasy IA LO i IV T. Uczniowie piękną recytacją i odśpiewaniem pieśni nawiązujących do historii I Kadrowej upamiętnili 104 rocznicę niepodległości. Ważnym elementem występu było zaśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” z całą szkolną społecznością. W pamięci pozostaną mam słowa dyrektora o patriotyzmie i szacunku do naszej historii. Dzień Niepodległości to szczególna data w kalendarzu dla wszystkich, którym dobro ojczyzny leży na sercu.

#SzkołaPamięta

Biegi Niepodległości

Młodzież naszej szkoły 10 listopada wzięła aktywny udział w Powiatowych Biegach Niepodległości. Wśród dziewcząt Zuzanna Mierkiewicz zajęła 6 m, Anastasia Szinkowa – 8m, Marta Hornowska -10m , dalsze miejsca zajęły Alina Saliy, Justyna Kondraszuk , Oliwia Żurakowska, Gładuniuk Agata , Milena Tarasiuk, Kinga Kowieska , Izabela Jeleszuk , Tatiana Khapativska. W kategorii chłopców klas pierwszych po raz kolejny bezkonkurencyjny był Jakub Jureczek 🏅, Patryk Guzarow- 4m, Krystian Seluk – 5 m, Gładuniuk Filip- 6 m, Aleksy Kononenko- 8m, Kacper Czuchan – 10 m. W klasach starszych mistrzem został Dawid Waśkiewicz , Dawid Tokarski – 5m, Mikołaj Siudyła – 6 m, Dominik Kozaczuk – 8 m. Dalsze miejsca zajęli Brajan Jarząbkowski i Mikołaj Dąbrowski. Wszystkim należą się gratulacje za ducha walki oraz za patriotyczną postawę z okazji Święta Odzyskania Niepodległości .

Konkurs KRUS-u

W   dniu 08.11.2022 r. w Zespole  Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim odbył się  konkurs pod hasłem „Zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym”,  który został zorganizowany w ramach współpracy Zespołu Szkół z Placówką Terenową  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białej Podlaskiej.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas III i IV technikum kształcącym w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotronki i technik hodowca koni.

Głównym celem konkursu było propagowanie  i upowszechnianie zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy, który został przygotowany przez pracowników   KRUS-u, a Komisja konkursowa ustaliła  laureatów i wręczyła nagrody rzeczowe ufundowane przez  PT Krus-u w Białej Podlaskiej.

Zwycięzcą konkursu został    Siudaj Mateusz klasy IVa T/G , drugie miejsce uzyskał Filipiuk Maciej z  klasy  IVb T,  trzecie  miejsce  zajął Hodun Oskar klasy  IIIa T, czwarte miejsce zdobyła Kulik Justyna z klasy  IIIb T a piąte miejsce zajął Woliński Bartosz 
z klasy IVbT.        Nagrody rzeczowe ufundowane przez Placówkę Terenową KRUS-u w Białej Podlaskiej i wręczone laureatom tj.: wiertarko-wkrętarka , przedłużacz bębnowy,   kask, osłona twarzy, osłona słuchu, skrzynka narzędziowa oraz opryskiwacz ręczny mają również poprawić bezpieczeństwo podczas pracy w gospodarstwach rolnych.

Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Młodzież, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim uczestniczyli w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez dr Pawła Różańskiego. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, czym się różni reanimacja od resuscytacji, jakie czynności podjąć, by pomóc osobie poszkodowanej. Każdy mógł swoją wiedzę sprawdzić w praktyce. Dziękujemy Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz dr Pawłowi Różańskiemu za przekazanie bardzo wartościowej i mądrej wiedzy.

Pamiętamy…

Jest taki dzień w roku… Kiedy refleksja w serce się wkrada, deszczowy zazwyczaj i zimny… dzień… 1-ego listopada. To taki czas zadumy, modlitwy nad zmarłych duszami. Choć ICH już nie ma wśród nas… kochamy nadal, więc pamiętamy… Dnia 3 listopada 2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny w Janowie Podlaskim. Uczniowie zapalili znicze na grobach nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

Upoluj swoją książkę 2022

Zapraszamy uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL „Upoluj swoją książkę”.

Przedsięwzięcie promujące czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.

Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które od kilku lat  organizują wspólnie akcję Czytaj PL.

W tej edycji ambasadorami wydarzenia w naszej szkole zostali: Anna Iwaniuk, Karol Górski, Roksana Naumiuk, Paulina Raczkowska. Koordynatorem akcji jest Elżbieta Tokarz.

Spotkanie profilaktyczne

28 października 2022 r. w internacie Zespołu Szkół odbyła się BIUSTOpogadanka przeprowadzona przez panie Marzenę Stasiak i Agatę Radko z Fundacji Wsparcie na Starcie. Spotkanie odbyło się w ramach profilaktycznej kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, której celem jest budowanie zdrowych nawyków dbania o piersi wśród nastolatek. Rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u kobiet. Choroba wykryta na wczesnym etapie jest niemal w 100% wyleczalna. Bardzo ważne jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Podczas spotkania dziewczęta poznały również tajniki braffitingu. Dowiedziały się jak prawidłowo dobrana bielizna wpływa na zdrowie i urodę kobiecych piersi. Zachęcamy wszystkie dziewczęta z naszej szkoły do zainstalowania bezpłatnej aplikacji przypominającej o dbaniu o piersi #BIUSTOapka😀