Wycieczka do Terespola i Koroszczyna

We wtorek 13 września 2022 uczniowie klas trzeciej i czwartej z dodatkowymi zajęciami  straży granicznej wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Koroszczyna, Kukuryk i Terespola. Podczas wyjazdu młodzież zapoznała się z pracą funkcjonariuszy straży granicznej podczas odprawy, pojazdów ciężarowych i osobowych wjeżdżających do Polski
i wyjeżdżających z naszego kraju. Poznali procedury, zakres obowiązków i uprawnienia, jakie mają funkcjonariusze straży granicznej. Zobaczyli urządzenia, które znajdują się na przejściach granicznych zapoznali się z ich przeznaczeniem oraz mieli możliwość zaobserwowania tych urządzeń podczas pracy. Następnie wszyscy udali się na most graniczny na rzece Bug.

Po zwiedzaniu przejść granicznych, odwiedziliśmy muzeum Dzieło Między fortowe Kobylany I należące do fortyfikacji twierdzy Brzeskiej. Uczniowie wysłuchali informacji
o historii tego miejsca oraz jakie miało znaczenie w dziejach naszej ojczyzny. Wycieczka zakończyła się w Janowie Podlaskim po dniu pełnym wrażeń.

Narodowe Czytanie 2022

Po raz kolejny społeczność  Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim wzięła udział w prezydenckiej akcji Narodowego  Czytania. Tym razem uczniowie i nauczyciele na łonie pięknej przyrody, okalającej janowski Zamek, przeczytali wybrane ballady Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse”.  Ten zbór Mickiewiczowskiej poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm, a  cytując Prezydenta RP Andrzeja Dudę „romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” .   Ballady, choć powstały ponad dwieście lat temu, mają wciąż aktualne przesłanie, wskazują na istnienie  porządku moralnego, który wiąże się z  koniecznością odpowiedzialności za popełnione uczynki, sprawiedliwym osądem i karą za grzechy. W świecie bohaterów ballad na straży realizacji moralnego ładu stoją często siły przyrody.

 Dziękujemy za gościnność dyrektorowi hotelu Zamek Janów Podlaski  Grzegorzowi Orzełowskiemu.

Balladę „To lubię” zaaranżowaliśmy na zamkowej Ścieżce Zmysłów.
Realizacja Piotr Chilkiewicz

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023

Podczas inauguracji roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim dyrektor szkoły  Jarosław Dubisz w swoim wystąpieniu powitał przybyłych gości, nauczycieli, rodziców oraz uczniów, życzył młodzieży sukcesów w nauce i realizacji planów w naszej placówce w nowym roku szkolnym. W trakcie części oficjalnej uroczystości  Jarosław Dubisz wręczył świadectwa i nagrody uczniom klas III Technikum wyróżniającym się w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2021/2022. Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Moniki Mirończuk, Natalii Burdikowej i Mariusza Ochnika.

Także 1 września przedstawiciele Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim – dyrektor szkoły oraz poczet sztandarowy uczestniczyli w Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023, która odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim.

Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca, w auli Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim odbyła   się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022, podczas której dyrektor Zespołu Szkół – Jarosław Dubisz wręczył Mikołajowi Siudyle, tytuł prymusa szkoły (śr. 5.00), dyplom wzorowego ucznia i statuetkę patrona szkoły. Świadectwa z wyróżnieniem            oraz nagrody otrzymali następujący uczniowie: Karolina Chilkiewicz śr. 5.00, Zuzanna Mierkiewicz  śr. 4.88 i Mikołaj Fatyga śr. 4.81. Natomiast uczniowie Bartłomiej Mikołajczak i Miłosz Jarząbkowski, również otrzymali atrakcyjne nagrody za 100% frekwencję               na zajęciach lekcyjnych w bieżącym roku szkolnym. Nagrody z UKS Hwa – Rang otrzymali uczniowie – medaliści Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Juniorów, posiadacze pierwszego stopnia mistrzowskiego 1 dan: Julia Orluk, Patrycja Czuchan, Dawid Tokarski, Jakub Rypina, Mikołaj Siudyła oraz reprezentantka Polski Taekwon – do,  V zawodniczka  Mistrzostw Europy Juniorów w konkurencji walki sportowej Zuzanna Mierkiewicz. Dyrektor podziękował wszystkim za pracę w minionym roku szkolnym, uczniom życzył udanych          i bezpiecznych wakacji.

Egzaminy poprawkowe

dataprzedmiotzdającysala
  22 sierpnia godz. 8.00    matematyka  Uczniowie z klasy: 1b, 1c, 1bT, 2b.    17
  23 sierpnia godz. 8.00  matematyka  Uczniowie z klasy: 3aP, 3a, 3b, 3c, 3bTP, 4aT.    17
  24 sierpnia godz. 8.00    język polski  Uczniowie z klasy: 2b, 3a, 3b, 3c, 4aT.  17
  24 sierpnia godz. 13.00    język rosyjski język niemiecki  Uczniowie z klasy:1b, 1bT.  17
  25 sierpnia godz. 8.00    język angielski    Uczniowie z klas licealnych: 1b, 1c, 3a.  17
  26 sierpnia godz. 8.00    język angielski język obcy w rolnictwie    Uczniowie z klas technikum: 1bT, 2bT, 3aTP, 3bTP, 3cTP.    17

Szkolenie zawodowe techników

W dniach 16-20.06.2022r. grupa pięciu uczniów technikum uczestniczyła w kursie z powożenia zaprzęgiem konnym  w ramach realizowanego Projektu ,,Zawodowcy z powiatu bialskiego . Szkolenie już po raz drugi przeprowadził pan Ireneusz Kozłowski z Jeździeckiego Klubu Sportowego Jagodne. Młodzież w ramach szkolenia  lonżowała konie na dwóch lonżach, powoziła  singlem oraz tandemem, zdobywała wiedzę dotyczącą  przyuczania koni do pracy w zaprzęgu. Kurs zakończył się egzaminem z części teoretycznej i praktycznej. Gratulujemy Justynie Kulik, Patrykowi Szczepaniukowi, Aleksandrze Śliwie, Agnieszce Kirmuć i Patrycji Wilamowskiej zdobycia Brązowej Odznaki z powożenia zaprzęgiem konnym.

„Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy”

W dniach 30 maja – 10 czerwca 2022 r. grupa 37 uczniów janowskiego technikum w tym
24 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni i 13 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki   wraz z trojgiem nauczycieli uczestniczyła w stażu zawodowym w Grecji. Staż zawodowy został zorganizowany w ramach projektu  „Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy” finansowanego ze środków Programu PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

               Podczas realizacji stażu janowska młodzież była zakwaterowana w hotelu Golden Sun w
 miejscowości Nea Mesangala, natomiast zajęcia praktyczne odbywała w różnych greckich przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i stadninach koni.

               W ramach praktyki zawodowej  przyszli mechanizatorzy rolnictwa odbywali zajęcia w centrum edukacyjnym „OLYMPUS”. W pierwszym tygodniu zajęć nasi uczniowie przeprowadzali weryfikację i naprawę poszczególnych zespołów ciągników i maszyn rolniczych. W tym czasie została przeprowadzona obsługa i naprawa: silnika spalinowego, skrzyni przekładniowej, układu kierowniczego, układu hamulcowego, instalacji elektrycznej, sprzęgła i wiele innych czynności obsługowych i naprawczych. W drugim tygodniu stażu zawodowego grupa mechanizatorów z janowskiej szkoły poznała chłodnię owoców „BOUZONAS” znajdującą się w miejscowości Pyrgetos. Zakład ten specjalizuje się w sortowaniu i przechowywaniu  owoców kiwi. Stażyści poznali proces przetwórstwa i przechowywania owoców jak również maszyny i urządzenia stosowane w technologii obróbki owoców. W kolejnych  dniach stażu zawodowego w Grecji przyszli mechanizatorzy rolnictwa uczestniczyli w wyjeździe dydaktycznym do zakładu produkcyjnego „ZHKOS” w Larisie  produkującego deszczownie rolnicze i filtry wodne. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcyjnym, parametrami roboczymi i zastosowaniem wytwarzanych deszczowni.

               Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali  w stadninach koni: Pierias Endurance Horse Team i Pierias Equestrian Club, które specjalizują się w rekreacji, hipoterapii oraz w treningu skokowym. Stażyści wykonywali zabiegi pielęgnacyjne koni, czyszcząc je i kąpiąc, zapewniali ruch, oprowadzając w ręku lub wypuszczając na padoki.  Podczas praktyk przyszli hodowcy diagnozowali  stan zdrowia zwierząt, obserwowali przebieg badań weterynaryjnych oraz uczestniczyli w zajęciach jazdy konnej i wyjazdach w teren. Podczas wyjazdów w teren uczniowie poznali oznaczenia szlaków konnych, kierunki użytkowania wierzchowców w turystyce i rekreacji konnej. Stażyści wykonywali również prace porządkowe w stajniach i na terenach ośrodków, poznali sposoby utrzymania koni oraz pasze stosowane w ich żywieniu.

W czasie pobytu w Grecji młodzież z janowskiej szkoły uczestniczyła w bogatym programie kulturowym, w ramach którego poznała historię i tradycję grecką, wspaniałe zabytki i malownicze zakątki turystyczne. Uczniowie zwiedzili i poznali historię zawieszonych na wysokich skałach   Meteorów i wybudowanych na nich prawosławnych klasztorów. Stażyści wybrali się też do Thessalonik – miasta w północnej Grecji, odwiedzili miasteczko górskie Stary Panteleimon oraz wąwóz Enipeas w górach Olimpu. Stażyści odbyli również rejs na pokładzie statku „Elisabet Cruises” na wyspę Skiathos oraz uczestniczyli w tanecznym „wieczorku greckim”, na którym poznali i przećwiczyli ludowe greckie tańce.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie Zespołu Szkół z Janowa Podlaskiego poszerzyli  praktyczne umiejętności  i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szansę uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.