Staż zawodowy w Grecji

W dniach 01.05 – 12.05 2023 r. uczniowie technikum Zespołu Szkół  im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim podnosili kompetencje zawodowe, językowe i kulturowe podczas zawodowego stażu.

Projekt został zrealizowany we współpracy z organizacją Georgikes Ekmetaleuseis & Training Services w ramach akredytacji programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenia i szkolenia uczniów i kadry.  W projekcie nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000061794, w miejscowości Paralia Neou Panteleimonos w Grecji, wzięła udział grupa 33 stażystów, w tym 14 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni, 15 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa  i agrotroniki oraz 4 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hotelarstwa wraz z trojgiem nauczycieli. Stażyści odbywali  zajęcia praktyczne w różnych greckich przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych   i stadninach koni.

Podczas realizacji stażu janowska młodzież była zakwaterowana  w hotelu San Panteleimon, który usytuowany jest w zachodniej części Grecji, w samym sercu Riwiery Olimpijskiej, nad brzegiem Morza Egejskiego,  w miejscowości Panteleimonas.

Mechanizatorzy rolnictwa zajęcia praktyczne odbywali  w gospodarstwie rolnym i warsztacie specjalizującym się w naprawie pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych w miejscowości Litochoro. W pierwszym tygodniu zajęć stażyści zapoznali  się między innymi z metodami upraw gleby, zasadami deszczowania i melioracji użytków rolnych oraz z prawidłowym przeprowadzeniem zabiegów ochrony roślin. Integralną częścią praktyki zawodowej była praca związana z obsługą maszyn w gospodarstwie rolnym. Stażyści z Janowa przeprowadzili przygotowanie do pracy ciągników rolniczych, obsługę maszyn do upraw na gruntach ornych i w sadach oraz ocenę stanu technicznego urządzeń rolniczych. W drugim tygodniu zajęć przyszli mechanizatorzy rolnictwa przeprowadzili naprawę trzypunktowego układu zawieszenia, wymieniając zużyte elementy oraz przeprowadzili regenerację mocowań cięgien regulujących. Po zakończeniu naprawy i podczepieniu ciągnika z rozdrabniaczem bijakowym, wykonana została pielęgnacja międzyrzędzi w sadzie drzewek oliwnych.

Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali  w stadninach koni  – Piera Therapeutic Riding Center oraz Argy’s & Art – The Ranch, które specjalizują się w rekreacji, hipoterapii oraz w treningu koni z ziemi naturalnymi metodami. Stażyści wykonywali zabiegi pielęgnacyjne koni, czyszcząc je, zapewniali zwierzętom  ruch, oprowadzając w ręku lub wypuszczając na padoki.  Podczas praktyk przyszli hodowcy diagnozowali  stan zdrowia zwierząt, obserwowali przebieg badań weterynaryjnych oraz uczestniczyli w zajęciach z jazdy konnej, obserwowali pracę z końmi za pomocą treningu Natural Horsemanship –  to metoda szkolenia, trenowania i obchodzenia się z końmi oparta na partnerstwie między jeźdźcem a zwierzęciem. Wymaga ona dogłębnego poznania końskiej natury, psychiki i zachowań. Uczniowie sami próbowali swoich sił w szkoleniu koni, stosując poznane metody szkoleniowe. Stażyści wykonywali również prace porządkowe  w stajniach i na terenach ośrodków, poznali sposoby utrzymania koni oraz pasze stosowane w ich żywieniu. Młodzież miała także okazję poznać metody pracy, które są wykorzystywane w hipoterapii z osobami niepełnosprawnymi i z różnymi dysfunkcjami.

Uczniowie technikum hotelarstwa odbyli staż w hotelu San Panteleimon. Pracę rozpoczęli od zapoznania się ze strukturą organizacyjną oraz układem komunikacyjno – funkcjonalnym hotelu. Młodzież na stanowisku gastronomicznym zajmowała się serwisem restauracyjnym: przygotowaniem zastaw i stołów, obsługą bufetu, przyjmowaniem i realizacją zamówień gości. Stażyści na stanowisku housekeeping nauczyli się, jak prawidłowo przygotowywać jednostki mieszkalne, przed zakwaterowaniem                             i po wykwaterowaniu zgodnie z obowiązującymi procedurami. Uczniowie mogli także poznać kuchnię, obserwowali i pomagali pracownikom podczas przygotowywania posiłków, wydawania dań do bufetu i prac porządkowych. Na zakończenie zajęć praktycznych, uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak funkcjonuje recepcja hotelu i czynności związane z obsługą gości.

            W czasie pobytu w Grecji młodzież z janowskiej szkoły uczestniczyła  w bogatym programie kulturowym, w ramach którego poznała historię   i tradycję grecką, wspaniałe zabytki i malownicze zakątki turystyczne. Uczniowie zwiedzili i poznali historię Palaios Panteleimonas górskiej wioski położonej na wysokości ok. 700 m n.p.m., niedaleko wybrzeża położonej ponad Riwierą Olimpijską. Wioska słynie z rękodzieła, pamiątek, hoteli, tawerny Angnati, która dysponuje tarasem widokowym z którego rozciąga   się niesamowity pejzaż.

Uczniowie podczas wyjazdu edukacyjno-kulturowego zwiedzali greckie Metéoros ich nazwa oznacza „zawieszony w powietrzu lub środek nieba”. Meteoryty to malowniczy masyw skalny z piaskowca w środkowej Grecji  na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Stażyści odwiedzili również zakład wytwarzania ikon u podnóża Meteorów i  prawosławne klasztory wybudowane na ich szczycie. Młodzież wybrała się też do Thessalonik – miasta w północnej Grecji, gdzie odbyło się zwiedzanie   z przewodnikiem. Uczniowie mogli zaznajomić się z grecką architekturą, ruinami Forum Romanum, pomnikiem Aleksandra Macedońskiego i Placem Arystotelesa z pomnikiem, który uznawany jest za serce Salonik.

Uczniowie odwiedzili także wąwóz Enipeas  położony u bram Parku Narodowego Olimpu, przez wąwóz płynie rzeka Pieria, która przepływa przez miasto Litochoro. Trasa wąwozu wiedzie przez malownicze góry i lasy. Na końcowej części wąwozu znajduje się wodospad Afrodyty. Stażyści odbyli również rejs na pokładzie statku „Elisabet Cruises” na wyspę Skiathos i Koukounaries najstarszą plażę na wyspie z piaskiem o kremowym lub złocistym piasku i wodą w kolorze turkusu. Młodzież uczestniczyła także na pokładzie statku w tanecznym szkoleniu, na którym poznali i przećwiczyli ludowe greckie tańce, takie jak Zorba. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie Zespołu Szkół z Janowa Podlaskiego poszerzyli  praktyczne umiejętności  i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szanse uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.