„Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy”

W dniach 30 maja – 10 czerwca 2022 r. grupa 37 uczniów janowskiego technikum w tym
24 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni i 13 uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki   wraz z trojgiem nauczycieli uczestniczyła w stażu zawodowym w Grecji. Staż zawodowy został zorganizowany w ramach projektu  „Stażyści z Naruszewicza – z ziemi greckiej na europejski rynek pracy” finansowanego ze środków Programu PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

               Podczas realizacji stażu janowska młodzież była zakwaterowana w hotelu Golden Sun w
 miejscowości Nea Mesangala, natomiast zajęcia praktyczne odbywała w różnych greckich przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i stadninach koni.

               W ramach praktyki zawodowej  przyszli mechanizatorzy rolnictwa odbywali zajęcia w centrum edukacyjnym „OLYMPUS”. W pierwszym tygodniu zajęć nasi uczniowie przeprowadzali weryfikację i naprawę poszczególnych zespołów ciągników i maszyn rolniczych. W tym czasie została przeprowadzona obsługa i naprawa: silnika spalinowego, skrzyni przekładniowej, układu kierowniczego, układu hamulcowego, instalacji elektrycznej, sprzęgła i wiele innych czynności obsługowych i naprawczych. W drugim tygodniu stażu zawodowego grupa mechanizatorów z janowskiej szkoły poznała chłodnię owoców „BOUZONAS” znajdującą się w miejscowości Pyrgetos. Zakład ten specjalizuje się w sortowaniu i przechowywaniu  owoców kiwi. Stażyści poznali proces przetwórstwa i przechowywania owoców jak również maszyny i urządzenia stosowane w technologii obróbki owoców. W kolejnych  dniach stażu zawodowego w Grecji przyszli mechanizatorzy rolnictwa uczestniczyli w wyjeździe dydaktycznym do zakładu produkcyjnego „ZHKOS” w Larisie  produkującego deszczownie rolnicze i filtry wodne. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcyjnym, parametrami roboczymi i zastosowaniem wytwarzanych deszczowni.

               Uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik hodowca koni program stażu realizowali  w stadninach koni: Pierias Endurance Horse Team i Pierias Equestrian Club, które specjalizują się w rekreacji, hipoterapii oraz w treningu skokowym. Stażyści wykonywali zabiegi pielęgnacyjne koni, czyszcząc je i kąpiąc, zapewniali ruch, oprowadzając w ręku lub wypuszczając na padoki.  Podczas praktyk przyszli hodowcy diagnozowali  stan zdrowia zwierząt, obserwowali przebieg badań weterynaryjnych oraz uczestniczyli w zajęciach jazdy konnej i wyjazdach w teren. Podczas wyjazdów w teren uczniowie poznali oznaczenia szlaków konnych, kierunki użytkowania wierzchowców w turystyce i rekreacji konnej. Stażyści wykonywali również prace porządkowe w stajniach i na terenach ośrodków, poznali sposoby utrzymania koni oraz pasze stosowane w ich żywieniu.

W czasie pobytu w Grecji młodzież z janowskiej szkoły uczestniczyła w bogatym programie kulturowym, w ramach którego poznała historię i tradycję grecką, wspaniałe zabytki i malownicze zakątki turystyczne. Uczniowie zwiedzili i poznali historię zawieszonych na wysokich skałach   Meteorów i wybudowanych na nich prawosławnych klasztorów. Stażyści wybrali się też do Thessalonik – miasta w północnej Grecji, odwiedzili miasteczko górskie Stary Panteleimon oraz wąwóz Enipeas w górach Olimpu. Stażyści odbyli również rejs na pokładzie statku „Elisabet Cruises” na wyspę Skiathos oraz uczestniczyli w tanecznym „wieczorku greckim”, na którym poznali i przećwiczyli ludowe greckie tańce.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie Zespołu Szkół z Janowa Podlaskiego poszerzyli  praktyczne umiejętności  i kompetencje społeczne, zdobyli doświadczenie w międzynarodowym środowisku oraz poszerzyli wiedzę na temat kultury i obyczajów Grecji. Uzyskany certyfikat zwiększył szansę uczniów na rynku pracy w kraju i za granicą.