Ogłaszamy rozpoczęcie rekrutacji do projektu EDUSZANSA  skierowanego do uczniów Liceum im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim. Rekrutacja będzie trwać od 26 marca 2024 r. do 9 kwietnia 2024 r.

W ramach projektu odbywać się będą następujące zajęcia :
– zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczno – przyrodnicze;
– zajęcia rozwijające zainteresowania językowe;
– zajęcia rozwijające kompetencje społeczno – emocjonalne ( artystyczne, muzyczne, plastyczne, taneczne);
– zajęcia wyrównawcze z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych;
– zajęcia rozwijające zainteresowania z robotyki i programowania;
– zajęcia specjalistyczne: terapeutyczne i psychologiczne dla uczniów i rodziców;
– doradztwo zawodowe;
– specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli.

Formularze rekrutacyjne w formie papierowej dostępne są w sekretariacie szkoły.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rekrutacji i wymaganymi formularzami rekrutacyjnymi.

Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa 

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa, który od 2012 roku organizowany jest pod patronatem ONZ. Datę wybrano, aby podkreślić wyjątkowość trisomii 21. chromosomu (21. dzień 3. miesiąca), która powoduje zespół Downa. Tegoroczne przesłanie Światowego Dnia Zespołu Downa brzmi: „Koniec ze stereotypami”.

 Społeczność Naruszewicza poprzez eksponowanie swoich kolorowych, niedopasowanych skarpetek chciała przypomnieć, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny i jak istotne jest promowanie równych szans w społeczeństwie przy zachowaniu różnorodności.

Konkurs Wiedzy Rolniczej.

W dniu 21 marca 2024 r. na Rynku Hurtowym w Elizówce odbyła się kolejna IV edycja Konkursu Wiedzy Rolniczej im. Tadeusza Skiby zorganizowana przez Lubelską Izbę Rolniczą pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. W konkursie uczestniczyło trzydziestu jeden uczniów szkół rolniczych z terenu województwa lubelskiego, którzy mieli okazję wykazać się wiedzą w dziedzinie produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa, warzywnictwa oraz wiedzy o samorządzie rolniczym.

 Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim reprezentowali: Woliński Bartosz i Oniszczuk Kacper z klasy Vb – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz Gregorczyk Wiktoria z klasy  Vc –technik hodowca koni.

 Zwycięzcami konkursu zostali: 1 miejsce – Tomasz Włos – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej, 2 miejsce – Kacper Zdunek – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach, 3 miejsce – Marcin Nawrocki –  Zespół Szkół w Żółkiewce.

Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i bony finansowe ufundowane przez organizatorów i instytucji współpracujących.

Dzień z Kinem Węgierskim.

Uczniowie janowskiego „Naruszewicza” pierwszy dzień wiosny spędzili w bardzo miłej atmosferze. Mieli okazję zapoznać się z historią, kulturą i obyczajami Węgier. Uczniowie w Sali kinowej GOK w Janowie Podlaskim wysłuchali prelekcji Dyrektora Instytutu Liszta Gabora Lagziego a następnie obejrzeli film „Plac Moskwy” reż. F.Torök, który przedstawiał życie grupy młodzieży maturalnej w przełomowym roku 1989.

Wizyta licealistów w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym

Uczniowie klasy 4 b o profilu służba celno-skarbowa z Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Podlaskim odwiedzili Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej i podległy mu oddział celny. W ramach zajęć przewidzianych dla klas mundurowych ćwiczyli też swoje umiejętności na strzelnicy.

Cztery lata temu rozpoczęliśmy współpracę 

To w Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim cztery lata temu powstała pierwsza w województwie lubelskim klasa o profilu służba celno-skarbowa. I to właśnie klasa 4 b janowskiego liceum jest tym pierwszym rocznikiem, z którym lubelska KAS rozpoczęła realizację programu nauczania z zakresu tematyki celno-skarbowej.

Przez cztery lata nasi wychowankowie sukcesywnie zdobywali wiedzę na temat zadań, roli i funkcjonowania Służby Celno-Skarbowej, poznawali podstawowe zagadnienia z prawa celnego, postępowań karnych skarbowych, ograniczeń pozataryfowych, kontroli celnej i celno-skarbowej, mieli również zajęcia z etyki, musztry i ceremoniału. W ramach lekcji wyjazdowych każdego roku wizytowali też różne jednostki lubelskiej KAS. 

Nabyta wiedza ma im m.in. ułatwić określenie dalszych edukacyjnych, a następnie zawodowych priorytetów. 

LUCS w Białej Podlaskiej – centrum zarządzania granicą

W środę (20.03) uczniowie wraz z opiekunem klasy oraz nauczycielem z tematyki celno-skarbowej st. rachm. Martą Oniszczuk odwiedzili siedzibę Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (LUCS) oraz Oddział Celny w Białej Podlaskiej. 

Była to m.in. okazja do krótkiego spotkania z kierownictwem lubelskiej KAS – zastępcą dyrektora IAS w Lublinie insp. Bogusławem Gromadzkim i zastępcą naczelnika LUCS kom. Tomaszem Gałeckim. 

W siedzibie LUCS uczniowie obejrzeli też salę historii celnictwa, w której zgromadzone są pamiątki obrazujące historię cła na Lubelszczyźnie, w tym m.in. służbowe dokumenty i druki, mundury i elementy umundurowania, odznaki, odznaczenia, zdjęcia, elementy wyposażenia pomieszczeń biurowych z lat 70. i 80. XX wieku, jak też sprzęt do kontroli wykorzystywany przez funkcjonariuszy kilkadziesiąt lat temu.

W Oddziale Celnym w Białej Podlaskiej, który podlega pod LUCS, młodzież „na gruncie” mogła zweryfikować swą wiedzę z zakresu odpraw celnych i roli Służby Celno-Skarbowej w kontroli międzynarodowego obrotu towarowego. Uczniowie odwiedzili m.in. salę odpraw, budynek kontroli szczegółowej, dowiedzieli się na jakich zasadach towary typowane są do kontroli i jak się takie kontrole przeprowadza, uczestniczyli też przy rewizji ciężarówki z ładunkiem pelletu – poznając w ten sposób cały cykl związany z odprawą towaru, tj. od momentu wpływu dokumentów do oddziału celnego aż do wyjazdu towaru za granicę.

Zajęcia strzeleckie

W ramach przygotowania do egzaminu zawodowego młodzież uczestniczyła też w zajęciach strzeleckich na pobliskiej strzelnicy. Taki egzamin obowiązuje w klasie mundurowej na zakończenie czteroletniej edukacji i składa się z testu wiedzy o Służbie Celno-Skarbowej, testu sprawności fizycznej, strzelectwa oraz sprawdzenia umiejętności uczniów z udzielania pierwszej pomocy.

Naszym wychowankom życzymy jak najlepszych ocen na zbliżającej się maturze!   

st. rachm. Marta Oniszczuk

ekspert Służby Celno-Skarbowej

Dział Postępowania Podatkowego

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej

Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie klasy 2c LO spędzili w zaprzyjaźnionych murach Akademii Bialskiej. Uczestniczyli w grze terenowej, dzięki której mieli okazję poznać uczelnię oraz ciekawe formy zajęć odbywająca się na kierunku Pedagogika.

Wykład historyczny.

W Zespole Szkół im Adama Naruszewicza w środę – 13.03.2024r. odbyło się spotkanie z wykładowcą Uniwersytetu  w Siedlcach dr Arturem Goszczyńskim, który przedstawił w sposób niezwykle barwny i ciekawy życie na dworze królów polskich z dynastii Wazów.

Tematem wykładu były bowiem „Szlacheckie ekscesy na dworze monarszym w XVI i XVII wieku”. Młodzież wysłuchała wielu anegdot, ciekawostek opowiedzianych w przystępny i zrozumiały sposób. Jest nadzieja, że nasi uczniowie zainteresują się historią nie tylko tą bliską ale i odległą, kontynuując pracę naszego patrona biskupa Adama Naruszewicza.

W czwartek 14 marca 2024 roku uczniowie klasy 2a LO uczestniczyli w lekcji online „Jak odróżnić fake od newsa?” zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Tym razem, warsztaty przeprowadzone były przez p. Macieja Kępkę, absolwenta Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego związanego z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, zaangażowanego w organizację Digital Youth Forum i Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, trenera w tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz streetworkera w Stowarzyszeniu Program Stacja, pracującego z młodymi osobami w kryzysie. Lekcja opierała się na wystąpieniach z Digital Youth Forum – wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii, a jej celem było zapoznanie uczniów ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładów dr Tomasza Rożka, Jana Modrzyńskiego oraz Jakuba Śliża i Aleksandry Wrony oraz wzięcia udziału w quizie podsumowującym wiedzę zdobytą podczas zajęć na platformie Menti.

Wyjazd klas mundurowych na strzelnicę.

We wtorek 13 marca 2024 roku uczniowie klas 3 i 4 liceum z dodatkowymi zajęciami ze straży granicznej i służby celno – skarbowej uczestniczyli w zajęciach strzeleckich na strzelnicy Kaliber w Białej Podlaskiej. Młodzież strzelała z kbks- ów do tarcz w pozycji stojącej. Przyrządy celownicze otwarte znajdowały się w odległości 15 m. Chętni uczniowie, dzięki uprzejmości państwa Łęskich, skorzystali z siłowni Fabryka Ciała.